כפות הידיים, הפנים וכנגזרת מכך- השפתיים הם האזורים שנוטים הכי הרבה להתייבש בתקופת הסתיו והחורף, זאת מאחר, שהם היחידים שחשופים באופן כמעט תמידי לנזקי מזג האוויר.

התייבשות השפתיים כתוצאה מרוח וקור מביאה לסדקים, דבר המציק ומוביל לכאב ואף עלול לגרום לדימומים בשפתיים בהיעדר טיפול. בנוסף, בטווח הארוך, יובש וחוסר טיפוח וטיפול בשפתיים גורמים להזדקנות השפתיים ולהתקמטות העור סביבם.

ד"ר בוריס צוקרוב, מומחה לרפואת עור מפרט על הגורמים לרגישות השפתיים בחורף וכיצד ניתן לטפל בהן.

הסיבות לרגישות השפתיים חוסר הגנה מהשמש- גם בחורף: כידוע, באקלים הישראלי, גם במהלך החורף ישנה שמש וחלקי גוף מסוימים, בעיקר בפנים שנותרים חשופים לשמש. חשיפה לשמש מזיקה לעור הפנים ובין היתר גם לשפתיים שלנו.

מעבר לכך, בעוד שבקיץ אנו נמנעים לרוב מחשיפה לשמש בשעות בהן הקרינה גבוהה, בחורף אנו אוהבים לנצל כל דקה שהשמש בחוץ בכדי להתחמם. בניגוד לאזורי עור אחרים, לשפתיים אין הגנה טבעית מפני השמש, ולכן הן תהיינה רגישות במיוחד לקרינת השמש.

קור ויובש: מזג האוויר החורפי גורם להתייבשות עור הפנים וכן באזור השפתיים. לשפתיים שכבת הגנה דקה והן אינן מוגנות כמו אזורים אחרים בגופנו וסיבות אלו גורמות לאזור זה להתייבש, להתקמט ולאבד את גמישותו מוקדם יותר מאזורים אחרים בגוף; זה כאמור, קורה בעיקר בחורף. בעקבות מזג האוויר היבש והרוחות החזקות, שכבת ההגנה הדקה של השפתיים נעשית רגישה ודקה עוד יותר.

לצד זאת, היובש והסדקים שנובעים מכך, עלולים לגרום להתפרצות פצעי הרפס בקרב אלו הסובלים מהרפס. שהייה בחללים סגורים וממוזגים: שהייה בחללים ממוזגים מגבירה את תחושת היובש, זאת לאור חוסר האוורור שקיים בחללים סגורים וגם משום שלרוב אנו מדליקים מזגן על חימום הפולט רוח חמה שמייבשת את האוויר וכנגזרת מכך, גם את העור שלנו.

איך בכל זאת ניתן לשמור על השפתיים בחורף?

כאשר השפתיים יבשות וצריכות טיפול ממוקד ביובש, מומלץ להשתמש בתכשיר המתאים לבעיה זו ולא בשפתונים רגילים המעניקים רק לחות לשפתיים. המוצרים העונים לבעיית היובש לרוב מגיעים בצורה של משחות. רצוי שהמשחות יכילו מרכיבים כמו אלנטוין וחמאת שיאה, כדוגמת בליסטקס, שמטרתם להרגיע אדמומיות שנוצרה, לטפל בצורה מרבית ביובש ולהחזיר את הלחות הטבעית ומגע רך לשפתיים. ניתן להשתמש בשפתון על בסיס קבוע, ועדיף לפני שמגיעים למצב של יובש. אין הגבלה על כמות בשימוש- זה לא מזיק כלל, וניתן למרוח בכל פעם שמרגישים צורך. רצוי להגיע למצב שתמיד תהיה הרגשה של לחות על השפתיים.